Sport i Turystyka

Koronawirus – wykupione wakacje

Od kilku lat polskie społeczeństwo zdecydowanie się wzbogaciło, a co za tym idzie wrosła liczba klasy średniej. Dzięki temu, że ludzie więcej zarabiają mają nie tylko na podstawowe potrzeby takie jak jedzenie czy rachunki, ale starcza im pieniędzy na wakacje. Nie są to tylko kierunki europejskie, ale również międzykontynentalne. Wśród Polaków bardzo popularne stały się wakacje w Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Chinach czy nawet Iranie.

Najpopularniejsze są tzw. objazdówki, czyli wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Długość pobytu trwa około trzynaście do czternastu dni. Od grudnia 2019 roku panuje epidemia bardzo szybko rozprzestrzeniającego się wirusa- koronawirusa. Wirus ten został rozpoznany pierwszy raz w Chinach, dlatego Azja wschodnia stała się bardzo niebezpiecznym kierunkiem. Ludzie masowo rezygnują z podróży nie tylko w tych kierunkach.

Czy mają takie prawo? Ustawa o wyjazdach zagranicznych oraz dyrektywa Unii Europejskiej posiada zapis, który powinien być podstawą do zwolnienia z wyjazdu bez ponoszenia opłaty rezerwacyjnej.